חיפוש

למידה דרך משחק

ילדים וגם מבוגרים אוהבים לשחק – זוהי אמת פשוטה שכולנו מכירים. המשחק הוא בעל חשיבות התפתחותית רבה עבור ילדים, והוא תורם להם בפיתוח מיומנויות חברתיות, מוטוריות, רגשיות ועוד. אחת התרומות החשובות שהמשחק מספק לחייהם של ילדים היא הזדמנות ללמידה חווייתית ומשמעותית. מהי למידה דרך משחק ומהו משחוק למידה, למה חשוב כל כך ליישם את הרעיון הזה גם בבית ואיך עושים את זה?

חשיבות המשחק עבור ילדים

כל ילד בכל גיל, ולמעשה כל אדם, זקוק לעתים לזמן משחק. המשחק הוא זמן שבו אנחנו נהנים מפעילות הפגתית ברמות שונות של מאמץ מנטלי ומתוך בחירה. ככל שילד גדל וחלקים רבים יותר מהיומיום שלו כוללים משימות ומטלות, זמן המשחק מצטמצם אך חשיבותו רק עולה. בנוסף, המשחק, בעיקר משחק הדמיון, מאפשר לילדים לאוורר תכנים שלא תמיד קל להם לבטא בשיחה רגילה, בפרט בגילאים צעירים. חשוב לאפשר לילדים משחקים מסוגים שונים ולעודד אותם למשחקים מגוונים, שיכללו תנועה, מחשבה, הרכבה, דמיון, מוטוריקה עדינה ושאר מיומנויות. אין ספק כי למידה דרך משחק היא חשובה, ולכן בחנויות ובאתרים כמו אתר "כיף בבית" תוכלו למצוא מגוון רחב של משחקים מסוגים שונים, שיוכלו לספק לילדיכם שעות פנאי מהנות.

יתרונות של למידה דרך משחק

למידה היא כל פעולה של הפנמת ידע חדש או שינוי התנהגות. את מיומנויות הלמידה אנחנו רוכשים בהדרגה מגיל צעיר מאוד, כאשר רק בשלב מאוחר יחסית מגיעה הלמידה המוכרת לנו כמבוגרים, זו שנעשית ליד שולחן עם ספר ומחברת. רוב הלמידה של ילדים, בפרט בשנים הראשונות לחייהם, נעשית, וצריכה להיעשות, באמצעות משחק ותוך כדי זמן משחק. למשל, אם הילד או הילדה שלכם נהנים מצביעת חוברות צביעה לילדים, מומלץ לאפשר להם גם עבודה עצמית, אך גם לשוחח איתם על הצבעים והשימוש בהם. זו דרך מצוינת לוודא שהילדים לומדים ומכירים את שמות הצבעים. למידה דרך משחק היא בעלת יתרונות רבים – היא מהנה וטבעית, ומאפשרת לילדים להבין שלמידה היא חלק שגרתי מחייהם. הם לומדים כך שניתן לשאול שאלות וללמוד, וגם ליהנות תוך כדי כך. כך מתפתחת גישה בריאה ללמידה.

למידה דרך משחק- שילוב המשחוק בחיי היומיום

משחוק הוא בעצם הפיכה של משימות למשחקיות. כהורים, אנחנו משתמשים במיומנות המשחוק כמעט בלי לשים לב, כאשר אנחנו הופכים משימות למשחק מול הילדים שלנו במטרה לרתום אותם לדברים שהם לא בהכרח מעוניינים לעשות. אבל משחוק הוא גם כלי רב עוצמה לקידום למידה אצל ילדים, הן על ידי אביזרים ואפילו באמצעים פשוטים יותר. לדוגמא, הכרת האותיות יכולה להתבצע על ידי דפי עבודה וחוברות, אך ניתן ורצוי לשלב למידה דרך משחק – למשל באמצעות מגנטים, הכנת עוגיות עם חותכנים בצורת אותיות או שליפת כרטיסיות מתוך כובע. המשחוק מסייע בקידום למידה עבור כולם, גם עבורנו המבוגרים, והוא חשוב בפרט עבור ילדים שנזקקים ליותר המחשה ועידוד. בפעם הבאה שאתם מנסים ללמד את הילד שלכם מושג או דרך פעולה, ונראה שהוא מתקשה להבין, נסו לשלב בכך משחק. יתכן מאוד שתופתעו.

עידוד הילדים למשחק אקטיבי שיקדם למידה

אחד העקרונות החשובים ביותר כדי שהמשחק יקדם למידה באופן יעיל, הוא בחירה במשחקים אקטיביים שמניעים את הילד לפעולה ולמחשבה. זהו למשל היתרון של צעצועים מונטסוריים לגיל שנה – הם מעודדים את הילדים להתנסות ולבצע פעולות שונות. אם נשווה זאת למשל לצעצועים שניתן לשחק בהם בדרך אחת בלבד או לצעצוע שמשמיע רעש ומאיר, הרי שכאשר הילד מפעיל בעצמו ויוצר בעצמו את התגובה, הלמידה שלו תהיה יעילה יותר.

לסיכום- למידה דרך משחק

אם כמבוגרים נדמה לנו שלמידה ומשחק נעשים בזמנים שונים, הרי שחשוב תמיד לזכור שעבור הילדים שלנו זה ממש לא כך, להיפך. למידה דרך משחק היא כלי נפלא שמסייע ללמידה משמעותית ויעילה, וחשוב להרבות בה

כתבות מעניינות

>>>> את זה לא כדי לך לפספס <<<<

מבצע חופש גדול בכיף בבית

קונים יותר משלמים פחות!

2 מוצרים מקבלים 5% הנחה

3 מוצרים מקבלים 10% הנחה

4 מוצר מקבלים 15% הנחה

*ההנחה מתעדכנת אוטומטית בעגלה

**לא כולל מוצרים דיגטלים 
*** המבצע חל בתאריכים 1.7-31.8